نمونه برداری پستان چگونه انجام می شود؟

نمونه برداری چیست؟

نمونه برداری به معنی برداشتن قسمتی از سلول یا بافت از ناحیه ای است که مشکوک به بیماری است. برای معاینه با کمک میکروسکوپ از قسمت های مختلف بدن برای اهداف تشخیصی یا برای معاینات مختلف استفاده می شود. شروع انجام نمونه برداری (breast biopsy) از قرن یازدهم بوده و امروزه پیشرفت چشمگیری داشته است. در تشخیص بیماری ها به ویژه برای تشخیص قطعی سرطان استفاده می شود. بیوپسی قبلا فقط برای جداسازی بافت طبیعی از بافت سرطانی استفاده می شد. امروزه با آشکارسازی ساختار ژنتیکی و بیولوژی بافت سرطانی با بیوپسی می‌توان سرعت رشد تومور را پیش بینی کرد. همچنین احتمال انتشار (متاستاز) به سایر اندام‌ها، نوع درمان (شیمی‌درمانی، رادیوتراپی و غیره) را تشخیص داد.

علت انجام بیوپسی

نمونه برداری برای مواردی که حتی پس از انجام بسیاری از تکنیک ها نمی توان به تشخیص واضح بیماری دست یافت، به کار برده می شود. برخی از بیماری ها، به ویژه سرطان، ممکن است با انجام آزمایش ها و روش های تصویربرداری قابل تشخیص نباشد. به همین دلیل از بیوپسی برای تشخیص قطعی بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. با این روش در بیماران سرطانی برای تعیین نوع سرطان، درجه تمایز و خوش خیم یا بدخیم بودن آن انجام می شود. همچنین مرحله سرطان مشخص می شود و برنامه درمانی در نظر گرفته می شود.

اگر پزشک شما پیشنهاد می‌کند که بیوپسی سینه انجام دهید، به این معنی نیست که شما سرطان سینه دارید. اکثر توده ها و سایر تغییراتی که با بیوپسی بررسی می شوند، خوش خیم هستند، یعنی سرطانی نیستند.برای ارزیابی مشکلات نوک پستان، مانند ترشح خونی از نوک پستان از این روش استفاده می‌کنند.

علت انجام بیوپسی

دلایل انجام بیوپسی

نمونه برداری از توده پستان چگونه انجام می شود؟

فرآیند برداشتن نمونه کوچکی از بافت پستان برای آزمایش در آزمایشگاه پاتولوژی، بیوپسی پستان نامیده می شود. هدف این روش تشخیص و ارزیابی با آزمایش ناحیه مشکوک برای تعیین وجود سرطان سینه است. روش های مختلفی برای انجام بیوپسی سینه وجود دارد. در طول بیوپسی پستان، پزشکان سعی می‌کنند توده‌های متورم و سفت، برخی تغییرات در غدد لنفاوی یا ناهنجاری‌های بافت پستان را که در طی ماموگرافی و تصویربرداری اولتراسوند مشاهده می‌شوند، شناسایی و تشخیص دهند. گزارش آزمایشگاهی از بیوپسی پستان به تعیین اینکه آیا جراحی اضافی نیاز است و نیاز به تعیین سایر درمان‌ها وجود دارد، کمک می‌کند.

نمونه برداری از توده پستان

نمونه برداری از توده پستانی | بیوپسی

انواع روش های نمونه برداری سینه

اساساً دو نوع روش بیوپسی سینه وجود دارد. بیوپسی سوزنی و جراحی. پزشک بر اساس اندازه، محل و ساختار بافت مشکوک کاربردی ترین روش را انتخاب می کند. هدف پزشکان این است که تا حد امکان از نمونه برداری باز کمتر استفاده شود. در روش بیوپسی با سوزن پستان، بافت یا سلول های سرطانی با سوزن برداشته می شود. دو نوع مختلف سوزن بیوپسی وجود دارد، نازک و ضخیم. بیوپسی با سوزن ظریف زمانی ترجیح داده می شود که غده مورد بررسی پر از مایع باشد و به راحتی در دسترس باشد. در طی این فرآیند، انتظار می رود که غده پس از برداشتن مایع داخل غده با سوزن، فرو بریزد.

علاوه بر این، از دستگاه سونوگرافی برای هدایت سوزن کمک گرفته می شود. در روش بیوپسی جراحی، برشی در پستان برای برداشتن بافت غیر طبیعی ایجاد می شود. در حالی که بیمار تحت بی حسی موضعی است، یک تا دو برش در سینه ایجاد می شود و تمام یا بخشی از توده غیر طبیعی برداشته می شود.

انواع روش های نمونه برداری سینه

روش های مختلف بیوپسی

بیوپسی با روش آسپرسیون (سوزن ظریف)

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف یک عمل ساده است که تنها چند دقیقه طول می کشد. در این روش یک سوزن نازک وارد سینه می شود و نمونه ای از مایع و سلول ها گرفته می شود. در ضایعات پر از مایع به نام کیست، برای تخلیه مایع استفاده می شود. به طور معمول، این روش برای نمونه برداری از توده های مشکوک به سرطان پستان ترجیح داده نمی شود.

بیوپسی با روش آسپرسیون

بیوپسی با سوزن هسته ای (سوزن ضخیم)

این روش با کمک سوزن با قطر بزرگتر و پس از اعمال بی حسی موضعی روی پوست سینه انجام می شود. از آنجایی که می توان نمونه بافت را گرفت، پزشک اطلاعات دقیق تری در مورد تومور به دست می آورد. این روش بهترین روش بیوپسی برای تشخیص توده های قابل لمس است. نمونه برداری با این روش تحت هدایت سونوگرافی انجام می شود. در بیوپسی سوزنی ضخیم، مقدار کمی از بافت از ناحیه مشکوک با سوزن بزرگتر برداشته می شود. این روش معمولاً زمانی انجام می شود که بیمار تحت بی حسی موضعی است.

بیوپسی استریوتاکتیک یکی از روش های نمونه برداری از توده پستانی

این روش برای توده هایی که با سونوگرافی قابل تشخیص نیستند اما با ماموگرافی قابل مشاهده هستند، استفاده می شود. در نمونه برداری استریوتاکتیک از تکنیک خلاء استفاده می شود که در مقایسه با روش های استاندارد، بیوپسی با سوزن هایی با نوک ضخیم تر انجام می شود. به این ترتیب مقدار بافت کشیده شده به داخل سوزن افزایش می یابد و نتایج در مرحله تشخیص در پاتولوژی به دست می آید. در روش تکه برداری با کمک خلاء، گاهی اوقات امکان برداشتن تمام ضایعات نیز وجود دارد.

نمونه برداری از توده خوش خیم

زنانی که تومور خوش خیم سینه دارند باید با پزشک خود در مورد فواصل معاینات ضروری مشورت کنند. این همچنین در صورت برداشتن تومور سینه صدق می‌کند. برخی از توده ها می‌توانند تحریک شوند تا سریع‌تر رشد کنند یا با خطر بیشتری برای ایجاد تومورهای بدخیم مرتبط باشند. زمانی که پزشک در تشخیص خوش خیم یا بدخیم بودن توده دچار مشکل می شود، بهتر است به پیشنهاد او برای بیوپسی عمل کنید.

بیوپسی سینه چقدر طول می کشد؟

مدت زمان معاینه با توجه به تکنیک مورد استفاده متفاوت است. حدود ده دقیقه برای سیتولوژی بشمارید. حدود بیست دقیقه برای میکروبیوپسی و حدود سی دقیقه برای ماکروبیوپسی. بیوپسی جراحی می تواند بیش از یک ساعت طول بکشد. 

عوارض بیوپسی سینه

معمولاً بعد از انجام بیوپسی دردی احساس نخواهید کرد. اما در موارد درد خفیف می توان از مسکن هایی که اثر رقیق کنندگی خون ندارند استفاده کرد. پس از انجام این عمل، بیماران می توانند در مدت زمان کوتاهی به فعالیت های روزمره خود بازگردند و حتی زنان شاغل نیز به جز موارد خاص می توانند در همان روز شروع به کار کنند. عوارضی که ممکن است در حین و بعد از عمل ایجاد شود بسیار نادر است و با استفاده از تکنیک مناسب بروز آنها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. شایع ترین عارضه هماتوم (خونریزی) در ناحیه بیوپسی سوزنی است.

عوارض بیوپسی سینه

خطرات بیوپسی پستان

آمادگی قبل از بیوپسی سینه

قبل از بیوپسی پستان، توصیه می شود فردی که باید آن را انجام دهد در صورت داشتن هر گونه حساسیت به متخصص پستان اطلاع دهد. درمان های دارویی ضد انعقاد در 48 ساعت قبل از معاینه (برای کاهش خطر خونریزی) تجویز می‌شود. از سوی دیگر، نیازی به قطع هیچ درمان دارویی دیگری که در حال مصرف است (مثلاً برای فشار خون بالا یا دیابت ) نیست.

مراقبت بعد از نمونه برداری سینه

نحوه مراقبت از زخم پس از بیوپسی پستان باید با رعایت توصیه های پزشک انجام شود. در صورت نیاز می توان نسخه ای برای استفاده از مسکن تهیه کرد. وجود کبودی های آبی یا سیاه برای چند روز در ناحیه ای که عمل پس از بیوپسی سینه انجام می شود، طبیعی است.

مزایای بیوپسی سینه

شناسایی و درمان سرطان پستان در مراحل اولیه به معنای شانس بیشتری برای بیمار برای داشتن یک زندگی سالم است. با این حال، مدت بقا بستگی زیادی به شروع زودهنگام درمان مناسب دارد. بیوپسی پستان روشی برای تشخیص سرطان سینه است.

جنبه روانی نیز بسیار مهم است. عدم قطعیت، در بسیاری از موارد، بدتر از قطعیت یک وضعیت است. تشخیص، حتی منفی اما در مراحل اولیه بیماری، می تواند کمک بیشتری کند. بیمار یک تشخیص دارد، او یک راه حل درمانی دارد، تأثیر آن روی بدن و ذهن بیمار مفید است.

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید