ماستکتومی چیست و چه عوارضی دارد؟

ماستکتومی چیست؟

ماستکتومی (mastectomy) یک عمل جراحی برای برداشتن پستان است. معمولاً در این جراحی تمام بافت های مجاور را برمی‌دارند: لایه چربی زیر جلدی، عروق لنفاوی منطقه ای و گره ها. تخلیه سینه کامل عملی برای برداشتن تمام بافت پستان است. معمولاً از طریق یک برش (برش جراحی) در قفسه سینه به روش های مختلف این جراحی را انجام می‌دهند. جراح سینه شما در مورد اینکه کدام یک برای شما مناسب است با شما صحبت خواهد کرد. در حین عمل، جراح ممکن است یک یا چند غدد لنفاوی زیر بغل را نیز بردارد. هیستوپاتولوژیست نیز غدد لنفاوی را بررسی می کند تا ببیند آیا سرطان به این قسمت ها سرایت کرده است یا خیر.

دلایل انجام عمل تخلیه سینه

این جراحی برای برداشتن تمام بافت پستان از سینه به عنوان راه‌حلی برای درمان یا پیشگیری از سرطان است. پزشکان عمل تخلیه سینه را برای درمان سرطان سینه انجام می‌دهند. در این عمل کل سینه یا بخشی از آن را با حذف غده سرطانی تخلیه می‌کنند. در صورتی که غده خوش خیم باشد، تنها غده را خارج می‌کنند. برای غده‌های بدخیم، لازم است که کل بافت سینه را بردارند. به این مورد، عمل تخلیه پستان کامل می‌گویند. این عمل انواع مختلفی دارد.

انواع ماستکتومی

امروزه انواع مختلفی از عمل تخلیه سینه برای درمان سرطان پستان توسط پزشکان استفاده شده است. برای اطلاع از نکاتی درباره هر کدام از این جراحی‌ها به ادامه مقاله دقت کنید.

ماستکتومی پیشگیرانه

پزشکان ممکن است این روش پیشگیرانه را برای زنانی که سابقه خانوادگی برای ابتلا به سرطان سینه دارند، توصیه کنند. در این جراحی، پزشکان ممکن است کل غده پستانی و نوک سینه را بردارند، اما نوک پستان دست نخورده باقی می ماند. مطالعات نشان می دهد که زنان با خطر بالای ابتلا به سرطان سینه پس از جراحی سینه در 90 درصد موارد از ابتلا به این بیماری در امان مانده اند. هدف از این عمل، کاهش احتمال عود سرطان و جلوگیری از آسیب به بافت کل سینه است. گاهی اوقات هر دو سینه نیز برداشته می شوند. به این عمل ماستکتومی دوگانه می گویند.

ماستکتومی ساده

در عمل برداشتن سینه جزئی، پزشکان کل پستان را برنمی‌دارند؛ بلکه فقط قسمتی از آن که تومور دارد را حذف می‌کنند. پس از تخلیه سینه، یک دوره پرتودرمانی انجام می شود. اشعه ایکس قدرتمند است و بر بافت سینه تأثیر می گذارد. این اشعه به کشتن سلول های سرطانی و جلوگیری از گسترش یا عود آنها کمک می کند. اگر سلول‌های سرطانی دیرتر پیدا شوند، جراح ممکن است بیشتر بافت را حذف کند و به آن برداشت مجدد گفته می شود. نوع دیگری از جزئی وجود دارد که شامل برداشتن تومور و بافت اطراف آن است. گاهی اوقات، پس از تخلیه سینه، سلول های سرطانی هنوز در بافت پستان یافت می شوند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است لازم باشد جراح کل سینه را تخلیه کند.

ماستکتومی رادیکال

عمل تخلیه سینه رادیکال، برداشتن کامل پستان از جمله نوک پستان است. جراح همچنین پوست سینه، ماهیچه های زیر سینه ها و غدد لنفاوی را نیز تخلیه می‌کند. با وجود اینکه در نوع رادیکال کل سینه را تخلیه می‌کنند، این عمل، در مقایسه با سایر انواع جراحی، درمان موثرتری محسوب نمی‌شود. به همین سبب پزشکان بسیار کمتر از این روش درمانی استفاده می کنند. امروزه روش تخلیه پستان رادیکال اصلاح شده است و نسبت به گذشته، کمتر آسیب زا است. همین موضوع سبب شده است تا این عمل رایج تر شود. در طی این عمل، ماهیچه های سینه دست نخورده باقی می مانند.

ماستکتومی محافظ پوست

بافت سینه، نوک سینه و آرئول برداشته می‌شود. اما بیشتر پوست روی سینه حفظ می شود. به نظر می رسد این نوع جراحی مانند نوع رادیکال کارایی دارد.

ماستکتومی رادیکال اصلاح شده

رادیکال اصلاح شده، عملی برای برداشتن تومورهای پستان است و پزشکان آن را درمانی برای سرطان سینه در نظر می‌گیرند. امروزه چندین روش برای انجام این عمل وجود دارد: یکی از این روش‌ها این است که جراح با حفظ ماهیچه های سینه ای و غدد لنفاوی زیر بغلی، غده سرطانی را حذف می‌کند. برخلاف ماستکتومی ساده، تکنیک های اصلاح شده تری دارد و همین امر سبب می‌شود کمتر آسیب زا باشد. این روش، هم هم از نظر زیبایی و هم از نظر نتیجه برای بیمار قابل قبول تر است زیرا بهبودی پس از جراحی بسیار سریعتر اتفاق می‌افتد.

جراحی برداشتن سینه چگونه انجام می‌شود؟

پزشکان جراحی برداشتن سینه را تحت بیهوشی عمومی انجام می دهند. بنابراین، شما در حین انجام آن در خواب خواهید بود و دردی احساس نمی ‌کنید. جراح در حین عمل، یک برش افقی یا مورب روی سینه شما ایجاد می کند تا بتواند بافت را از سینه خارج کند. مقدار بافت برداشته شده به نوع تخلیه پستان شما بستگی دارد. جراح معمولاً یک یا دو لوله تخلیه را در محل جراحی قرار می دهد تا از تجمع مایع در فضای سینه جلوگیری کند. این لوله‌ها ممکن است برای چند روز باقی بمانند. جراح شما ممکن است در طول غدد لنفاوی برداشته شده را به بخش آسیب شناسی بفرستد تا از نظر سلول های سرطانی بررسی شوند. اگر آسیب‌شناس، سلول‌های سرطانی را در نمونه ارسال شده پیدا کند، جراح ممکن است غدد لنفاوی بیشتری را در طول جراحی بردارد.

عوارض عمل تخلیه پستان

پس از عمل برداشتن غدد پستانی، ممکن است عوارض زیر برای بیمار رخ دهد:

  • ظاهر شدن چرک در محل برش
  • هماتوم یا خونریزی
  • ناراحتی و درد در قفسه سینه، بازوها، زیر بغل
  • نفوذ یک عفونت باکتریایی به سلول های پوست و بافت زیر جلدی
  • رکود لنف به دلیل ترشح بیش از حد آن
  • آسیب به رشته‌های عصبی، که با درد در مفاصل شانه، مهار حرکت بیان می شود.

مراقبت بعد از عمل برداشتن پستان

پس از عمل تخلیه پستان، بسته به نوع آن، در صورت عدم وجود عارضه و انجام درمان، بیمار تا یک هفته در بیمارستان می ماند. بیمار اطلاعاتی را از پرستار در مورد نحوه کار با درن ها دریافت می کند. در صورت احساس درد از داروهای ضد درد یا ضد التهابیکه پزشک تجویز کرده است مصرف کنید.

جراحی بازسازی سینه پس از ماستکتومی

خانم ها پس ازجراحی ممکن است به تغییر شکل سینه برای بازگرداندن ظاهر آن فکر کند. این به عنوان بازسازی سینه شناخته می شود. اگرچه هر مورد متفاوت است، بیشتر بیمارانی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند، گزینه بازسازی را دارند. بازسازی را می توان همزمان یا بعد از آن انجام داد.

عمل ماستکتومی چند ساعت طول می‌کشد؟

مدت زمان این نوع جراحی سینه با توجه به وضع بیمار و تعداد گره های لنفاوی که برداشته می ‌شود، بین 1 تا 3 ساعت طول می‌کشد.

ماستکتومی در مردان

مردان حدود یک درصد از کل موارد سرطان سینه را تشکیل می‌دهند. بر این اساس، ماستکتومی در مردان نیز امکان پذیر است. در این موارد، پزشک معمولاً نوع ساده یا اصلاح شده رادیکال را انتخاب می کنند.

چه زمانی بعد از ماستکتومی رانندگی کنیم؟

حرکات بازو باید برای چند روز به حداقل برسد و اکیداً توصیه می شود که پس از جراحی برای مدت معینی استراحت کنید. از سرگیری رانندگی به بهبودی شما بستگی دارد، اما معمولاً در هفته دوم یا سوم پس از عمل اتفاق می افتد.

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید